8 Přínosů doplňku stravy MSM

Methylsulfonylmethan, běžně známý jako MSM, je populární doplněk stravy používaný k léčbě široké škály příznaků a stavů.

Je to sloučenina obsahující síru, která se přirozeně vyskytuje v rostlinách, zvířatech a lidech. To může také být produkováno v laboratoři vytvořit dietní doplňky ve formě prášku nebo kapsle.
MSM je široce používán v oblasti alternativní medicíny a lidmi, kteří hledají přirozený způsob, jak zmírnit bolesti kloubů, snížit zánět a posílit imunitu.
Kromě toho výzkum podporuje jeho použití při léčbě řady stavů od artritidy po růžovku.
Zde je 8 vědecky podložených zdravotních přínosů MSM.

1. Může snížit bolesti kloubů

Jedním z nejpopulárnějších použití MSM je snížení bolesti kloubů nebo svalů.
Bylo prokázáno, že je přínosem pro ty s degenerací kloubů, což je společná příčina bolesti kolen, zad, rukou a kyčlí.
Degenerace kloubů může negativně ovlivnit kvalitu vašeho života omezením pohybu a mobility.
Studie ukázaly, že MSM významně snižuje zánět ve vašem těle. Inhibuje také rozpad chrupavky, pružnou tkáň, která chrání konce kostí v kloubech.
Studie u 100 osob starších 50 let zjistila, že léčba doplňkem obsahujícím 1 200 mg MSM po dobu 12 týdnů ve srovnání s placebem snížila bolest, ztuhlost a otoky kloubů.
Skupina, která dostávala tento doplněk, také uvedla, že zlepšila celkovou kvalitu života a snížila obtíže při chůzi a vstávání z lůžka.

Další studie u 32 osob s bolestmi v zádech zjistila, že užívání glukosaminového doplňku obsahujícího MSM významně snížilo bederní ztuhlost a bolest při pohybu.

2. Má protizánětlivé účinky

Protizánětlivé vlastnosti MSM jsou dobře zdokumentovány vědeckým výzkumem.

Předpokládá se, že MSM inhibuje NF-kB, proteinový komplex zapojený do zánětlivých odpovědí ve vašem těle.
Snižuje také produkci cytokinů, jako je tumorový nekrotický faktor alfa (TNF-ɑ) a interleukin 6 (IL-6), které jsou signálními proteiny spojenými se systémovým zánětem.

Navíc může MSM zvyšovat hladiny glutathionu, silného antioxidantu produkovaného vaším tělem.
Užívání MSM významně snížilo zánět u myší s žaludečními vředy inhibicí uvolňování zánětlivých cytokinů včetně TNF-a a IL-6, stejně jako zvýšení hladin glutathionu.

Další studie u 40 fyzicky aktivních mužů ukázala, že užívání 3 gramů MSM před vyčerpávajícím cvičením snížilo uvolňování zánětlivých cytokinů a zabránilo nadměrnému stresu imunitních buněk ve srovnání s placebem.

3. Může pomoci po cvičení a sníží poškození svalů

Během vyčerpávajícího cvičení dochází k poškození svalů a zvyšuje se oxidační stres.
To způsobuje, že sportovci zažijí svalovou bolest a bolest, což může bránit atletickému výkonu a tréninku.
MSM může přirozeně urychlit regeneraci svalů po intenzivním cvičení snížením zánětu a oxidačního stresu.
Studie u 18 mužů prokázala, že užívání 50 mg prášku MSM na kg tělesné hmotnosti po dobu 10 dnů významně snížilo svalovou zátěž vyvolanou zátěží a zvýšilo antioxidační aktivitu po běhu na 14 km.

To může být prospěšné pro snížení bolesti po dlouhodobém cvičení.
V jedné studii dostalo 22 zdravých žen 3 gramy MSM nebo placeba denně po dobu tří týdnů vedoucí k půlmaratonu. Skupina MSM uvedla nižší svalovou bolest a bolesti kloubů než placeba.

Další studie zjistila, že atletičtí muži užívající 3 gramy MSM denně po dobu dvou týdnů měli nižší intenzitu IL-6 a menší svalovou bolest po intenzivním cvičení.

4. Pomáhá zmírnit příznaky artritidy snížením bolesti a ztuhlosti

Artritida je běžný zánětlivý stav, který způsobuje bolest, ztuhlost a snížený rozsah pohybu ve vašich kloubech.

Vzhledem k tomu, že MSM má silné protizánětlivé vlastnosti, je často používán jako přirozená alternativa léků ke zlepšení symptomů souvisejících s artritidou.

Studie u 49 osob s osteoartrózou kolenního kloubu zjistila, že užívání 3,4 gramu MSM denně po dobu 12 týdnů snížilo bolest a ztuhlost a zlepšilo fyzické funkce ve srovnání s placebem.

Navíc může zvýšit účinnost jiných běžných doplňků používaných k léčbě artritidy, jako je glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kyselina boswellová.

Jedna studie zjistila, že kombinace MSM s glukosaminem a chondroitinem byla účinnější při snižování bolesti a ztuhlosti u lidí s osteoartritidou kolena než glukosamin a samotný chondroitin.

Další studie ukázala, že denní doplněk obsahující 5 gramů MSM a 7 gramů kyseliny boswellové byl účinnější než glukosamin při snižování bolesti a zlepšení funkce u lidí s osteoartritidou kolene.

Navíc lidé, kteří dostávali MSM a doplněk kyseliny boswellové, byli méně závislí na protizánětlivých lécích než glukosaminová skupina.

5. Může pomoci zmírnit alergické symptomy snížením zánětu

Alergická rýma je alergická reakce, která způsobuje příznaky, jako jsou vodnaté oči, kýchání, svědění, rýma.

Časté spouštěče alergické rýmy zahrnují zvířecí lupy, pyl a plísně. Po vystavení alergenu se uvolňuje mnoho zánětlivých látek, jako jsou prostaglandiny a cytokiny, což vede k nepříjemným symptomům.

Studie ukázaly, že MSM může být účinný při snižování symptomů alergické rýmy. Může snížit alergické reakce snížením zánětu a inhibicí uvolňování cytokinů a prostaglandinů.

Studie u 50 osob s alergickou rinitidou zjistila, že dávka 2 600 mg MSM denně po dobu 30 dnů snížila symptomy včetně svědění, přetížení, dušnosti, kýchání a kašle.

Účastníci navíc zaznamenali významný nárůst energie do 14. dne.

6. Může posílit imunitu a pomoci vám zůstat zdravý

Váš imunitní systém je specializovaná síť tkání, buněk a orgánů, která chrání vaše tělo před nemocemi a chorobami.

Může být oslabena věcmi jako je stres, nemoc, špatná strava, nedostatečný spánek nebo nedostatek aktivity. Sloučeniny síry jako MSM hrají důležitou roli ve zdraví vašeho imunitního systému.

Například MSM může být účinný při snižování oxidačního stresu a zánětu, který může oslabovat imunitu. Vzhledem k tomu, že je účinný při snižování hladin zánětlivých sloučenin, jako je IL-6 a TNF–, může MSM snížit stres na váš imunitní systém.

Kromě toho se podílí na tvorbě glutathionu, hlavního antioxidantu vašeho těla. To může také pomoci zvýšit hladiny této důležité sloučeniny. Mít adekvátní hladiny glutathionu je zásadní pro celkové zdraví a funkci imunitního systému.

Studie zkumavek ukázala, že MSM účinně obnovuje hladiny glutathionu a snižuje zánětlivé markery v myších buňkách, které byly oslabeny proteiny HIV.

7. Mohl by zlepšit zdraví kůže posílením keratinu

Keratin je protein, který působí jako hlavní stavební složka ve vlasech, kůži a nehtech.

Obsahuje vysoké hladiny cysteinů obsahujících síru. To je důvod, proč spálené vlasy vydávají charakteristický sirný zápach. MSM může být prospěšný pro zdraví kůže tím, že působí jako donor síry na keratin. To zase může pomoci posílit tento důležitý protein.

MSM také pomáhá snižovat zánět, který může poškodit kožní buňky a způsobit příznaky předčasného stárnutí jako vrásky.

To může dokonce snížit příznaky problémových kožních stavů, jako je růžovka, která může způsobit zarudnutí, podráždění a zánět kůže.

Jedna studie ukázala, že při aplikaci na kůži MSM významně zlepšil zarudnutí, svědění, zánět, hydrataci a barvu pleti u lidí s rosacea.

8. Může mít vlastnosti bojující proti rakovině

Jedna z nejnovějších oblastí výzkumu zahrnujících MSM zkoumá jeho účinnost v boji proti rakovinným buňkám. I když je výzkum omezený, výsledky jsou zatím slibné.

Několik studií ve zkumavkách prokázalo, že MSM inhibuje růst buněk žaludku, jícnu, jater, tlustého střeva, kůže a močového měchýře. Vypadá to, že to poškozuje DNA nádorových buněk a stimuluje smrt rakovinných buněk.

Zdá se, že MSM také zabraňuje šíření rakovinných buněk, také známých jako metastázy.

Studie na myších s rakovinou jater ukázala, že pacienti s injekcí MSM měli méně nádorů, menší velikost tumoru a menší poškození jater než ti, kteří léčbu nedostali.

Další studie na myši prokázala, že MSM inhibuje růst lidských buněk karcinomu prsu.

I když jsou tyto výsledky povzbudivé, je zapotřebí více výzkumu, aby se stanovila bezpečnost a účinnost použití MSM při léčbě rakoviny.